Teknoloji

Domain Name System [DNS]

Yoğun birkaç haftanın ardından herkese merhabalar  🙂 .  2010   yılının bu son gününde ” Domain Name System”den bahsedeceğim biraz dilimin döndüğü kadarıyla.

Konuyu “Dns neden vardır ?”, “Ne işe yarar ?” ve “Ne gibi avantajları vardır?” alt başlıkları üzerinde anlatmanın daha anlaşılır olabileceğini düşünüyorum.

DNS  ilk olarak ARPAnet üzerinde TCP/IP protokollerinin çalışmaya başlamasından sonra daha iyi bir sisteme gereksinim duyulmasından doğmuştur.

Temel olarak  IP adreslerini sembolik bir isimle temsil etmeye yarar aslında. Mesela  “65.76.113.81” Ip adresindeki bir sunucuya  http://tugrulasik.wordpress.com ismiyle erişebilirz. Yani IP-Sembolik isim çiftleridir DNS. Kullanıcılar çoğu zaman erişmiş oldukları sunucunun IP adreslerini bilmezler, direk olarak sembolik isimle erişirler.

Bunun  yanında DNS   hiyerarşide de büyük kolaylıklar sağlar. İsim çakışmalarını önlemenin yanında  sub-domainler altında  yetkilendirme mekanizmalarında ve  hostlar uzayının yönetilmesinde etkin rol oynar.

Şimdi diyebilirsiniz ki, bir DNS konusu anlatacak  bir milyar farklı terminolojik kelime kullanmış. Bu konuda elimden geleni yapmaya çalıştım ama nafile :).

Daha kısa bir özetle DNS;  gereksinimden doğmuştur, IP-Sembolik isim çifleridir, ağ yönetimini kolaylaştırır.

**Daha detaylı bilgi için 29.12.2010 tarihinde Bilgisayar Ağları-I dersinde anlatmış olduğum sunumu buradan indirebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler , mutlu yıllar 😉 .
2 Comments

Comments are closed.