Kariyer

Adım Adım Avea Kırmızı Kuşak (AveaMasters)

Herkese merhabalar, uzun bir aradan sonra bloğuma zaman ayırabildim sonunda 🙂 . Projelerdi, derslerdi, staj derdiydi derken bugüne kadar ayrı gayrı kalmıştım bloğumla. (uydurma net başucunda diyebilirsiniz.)

2011 yılı girişli bir kırmızı kuşak (21.12.2011 itibariyle AveaMasters) olarak bu yazımda sizlere, kırmızı kuşak olmak için ne gibi aşamalardan geçtiğimden ve nasıl kırmızı kuşak olunabileceğinden bahsedeceğim dilim döndüğünce.

Öncelikle “kırmızı kuşak nedir?” sorusunu cevaplayarak konuya gireyim. Kırmızı kuşak Avea’nın genç kuşağımız olarak adlandırdığı ve gençlere yatırım yaptığı bir kişisel gelişim ve bununla birlikte staj ve işe alım programı aslında. Kısaca bu şekilde nitelendirebiliriz. Daha fazla bilgi için linkteki adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kırmızı kuşak olabilmek için 3 veya 4. sınıf lisans veya yüksek lisans öğrencisi olmanız gerekiyor. Aynı zamanda mezun olduktan sonra 2 yıl içerisinde de bu programa başvuru yapabiliyorsunuz. Başvurular Aralık ayı içinde gerçekleştiriliyor genelde. Bu sene 9 ocağa kadar uzatılmıştı mesela ; ama sizler işinizi sağlama alın sürekli takip edin eğer bu programa katılmak istiyorsanız. Benim gibi son gün başvurmayın mesela. Stresli oluyor çünkü 🙂 .

Programa katılmak için başvurular Kariyer.Net üzerinden yapılıyor. Sistem üzerinden başvurunuzu gerçekleştiriyorsunuz; ama öncesinde bir önyazı yazmanız gerek. Önyazı çok önemli, çünkü sizleri mülakata çağırmadan önce eleme için ilk baktıkları kriter önyazınız. Başvuru yaptıktan sonraki 1 hafta zarfında sizlere web tabanlı bir test için kullanıcı adı ve şifre gönderiliyor. IQ testine benzer bu testte göstermiş olduğunuz performans ise ön eleme için ikinci kriter. (CV’den hiç bahsetmiyorum, zaten önemli.)Tüm bunlar bittikten sonra mülakat için bir bekleme evresi başlıyor. Gerisi insan kaynaklarının sizleri mülakat için seçip seçmemesinde.

(Not: Yeni sistemin web sitesi : www.aveamasters.com )

Seçildiğinizde ise sizleri telefonla bilgilendiriyorlar ve belirlenen bir günde (umarım sınav haftanıza gelmez, bazı arkadaşlarımın gelmişti çünkü.) mülakata çağrılıyorsunuz. Mülakat 6 kişilik gruplar halinde vaka çalışması şeklinde oluyor. Örneğin; 2011 dönem kırmızı kuşak adayları yani bizler kalender İnşaat adlı bir firmanın ses getirecek bir projesi üzerinde bir çalışma gerçekleştirmiştik.

Mülakat sırasında sizlere kapalı şekilde dosyalar veriliyor. O dosyalarda çeşitli projeler hakkında bilgiler var. Artık sizlere hangisi gelirse mülakat sırasında o proje hakkında bir çalışma yapıyorsunuz ve 6 kişilik ekiple birlikte ses getirecek bir fikir ortaya çıkarmaya çalışıyorsunuz. (Bana uzay evleri gelmişti mesela.)

İlk olarak kişiler teker teker projelerini tanıtıyorlar. Daha sonrasında ise grup halinde bir tartışma dönemi başlıyor. Belirli süre zarfında ortak bir nokta bulmaya çalışıyorsunuz .Aynı zamanda da proje için ses getirecek extra fikirleri de grup arkadaşlarınıza anlatmaya çabalıyorsunuz. Tabi bunların hepsi belirli zaman kısıtlarında gerçekleştiriliyor. Grup halinde bir ortak noktaya vardığınızda ise aranızdan biri gerçekleştirilmesi düşünülen projeyi tanıtıyor. Bu görevi grupta ben üstlenmiştim mülakatımda.

Sonrasında gruptakilerin çalışma sırasında göstermiş oldukları performansa göre birbirlerini değerlendiriyorlar kısaca. Daha sonra ise kişisel tanıma süreci başlıyor. İnsan kaynaklarından iki uzman sizleri kişisel yaşam, sosyal çevre, hobileriniz, aileniz, hedefleriniz vb. hakkında çeşitli sorularla teker teker tanımaya çalışıyorlar.

Ortalama İki saatlik mülakatın ardından sizlerin mülakat sırasında karalamış olduğu herşey toplanıyor. Bunu hiç beklemiyordum ben; ama yazdığım herşeyi aldılar 🙂 . Kalemleri alabiliyorsunuz ve sakın almamazlık etmeyin çok işe yarıyor o kalemler .En azından seçilemesenizde kar kardır ;).

Kırmızı Kuşak olabilmek için kısaca bu aşamalardan geçiyorsunuz. Umarım kırmızı kuşak olmayı düşünen arkadaşlara faydalı olabilmişimdir. Şimdi biraz uzun bir süreç gibi görünebilir ama inanın değil. Mülakat sırasında flan ne kadar güldüğümü hesaba katarsak çok eğlenceli ve keyifli bir süreç. Gayet rahat ve neşeli bir ortam oluyor. Sizlerle birlikte aynı bölümleri okuyan veya sizlere yakın bölüm okuyanlarla mülakata giriyorsunuz sonuçta. Ve tek söyleyebileceğim şey rahat olun, not ortalamasını da hiç sormadılar dert etmeyin;).

Kırmızı kuşak olduktan sonrasını anlatmıyorum. Oraya girdim mi çıkamam . Kitap yazarım o konuda 🙂 .

Bu arada eğer istanbul dışından mülakata veya etkinliğe katılacaksanız, kullanmış olduğunuz otobüs, uçak vb. biletleri sakın atmayın, yemeyin veya parçalamayın :). Taratıp mail attığınızda yol ücretlerini hesabınıza yatırıyorlar. Bilginize sunarım;) .

Okuduğunuz için teşekkürler 😉 .
60 Comments

 1. meraba hocam benide aveamaster adlı programına çağrıldım ankarada girecem mülakatlara orada top sakal vb seylere takıyorlar mı birde gelenlerin giyimleri genelde nasıl oluyo takım elbise mi giyiyorlar yoksa kot pantolan gömlek seklinde mi

  1. Her türlü kıyafetle gelen oluyor, ben gömlek kod pantolon gitmiştim. Top sakala takılmazlar, tabi yarısı 3 cm yarısı 5 cm sakallada gitmek olmaz. Ama düzenli giyinmeye çalış. Tek söyleyeceğim şey, işte şöyle yaparsan böyle olur, şuna şöyle cevap verirsen şöyle olur söylentilerine aldırma. Gir rahat ol, kendini iyi ifade et gerisine karışma 😉 . Başarılar…

 2. kırmızı kusak programından sonra işe başlama gibi bir durum söz konusu oluyor mu yani sana bizimle çalışmak ister misin die birşey söylüyorlar mı

 3. Selamlar ben bu süreç yaklaşık olarak ne kadar vakit alıyor öğrenebilir miyim?yani baştan sona değerlendirmeler projeler falan??
  teşekkürler

  1. Mülakatlar bittikten 2 hafta sonra civarında geri dönüş yapıyorlar. Sonrasındaki 1 ay içinde de çeşitli etkinliklere çağrılıyosun. Tanışma toplantısı vb. daha sonra ise yarışma başvuruları flan sana bildiriliyor.

 4. yani toplamda 1-2 ayımız falan bu süreçle mi geçiyor?tüm o projeler yarışmalar falan 2 ayımızı alır mı sınav dönemlerinde mazeret kabul ediyorlar mu?

  1. Zaten sınavlarını etkileyen bir durum olmuyo, herşeyi bırakıp oraya odaklanmıyosun. Arada bir etkinliklere gidersin ve yarışmaya katılırsan projenle ilgili araştırma geliştirme yaparsın o yani. Fazla sıkıntılı birşey değil.

 5. birebir mülakatlarda ne gibi sorular soruyorlar peki? sorularda ingilizce devam et gibi bir durum söz konusu oluyor mu

  1. Birebir mülakatlar ikinci etapta. Ne soru soruyorlar değilde normal konuşma flan tarzında flan işte. İngilizcede oluyor tabi. Neyse yaşayıp öğrenirsin. Mülakat bu, her sene aynı şey veya herkese aynı şey olcak diye bir durum söz konusu olamaz.

 6. tüm bu süreçte adayların kılık kıyafetinden bahsedermisin biraz.örneğin ben okula gider gibi gitmeyi düşünüyorum sorun olur mu?
  Ayrıca (Bana uzay evleri gelmişti mesela.) demişsin. Ne olmuş uzay evlerine yani senden ne yapmanı bekliyorlar?

  1. Kılık kıyafet için şu diyebileceğim birşey yok, Hiçkimseninde yoktur. Kendini nasıl rahat hissediyorsan öyle takıl derim. Uzay evleriyle kastım, ortada bir konu var ve herkese düşen bazı projeler. O konunun amacına uygun olarak en uygun projeyi geliştirmeye calısıyorsun grup olarak. Bu yani . Uzay evleride ses getirmesi düşünülen bir inşaat projesinin bir fikriydi, diğer arkadaşlarada çeşitli avantajları olan projeler gelmişti. Amaç tartışmak uzlaşmak flan işte.

 7. merhaba ben de mülakata çağrılanlardanım. izmirdeyim ben de. haftaya son mülakata yazıldım ama daha önce hiç mülakat falan görmediğimden hiç bişi bilmiyorm. bi de diyelim mülakatı gçtim. peki hep istanbula mı gitcem? yoksa izmirde de oluyor mu bu?

  1. Merhaba,
   Mülakat kelimesi seni korkutmasın. 5 6 arkadaşınla bir dersin için sohbet ettiğini düşün ya da bir sorun için bir çözüm yolu bulmaya çalıştığınızı. İstanbul’a gidip gelme konusuna gelince;İzmirde olmuyor. Mülakat için, daha sonrasında tanışma günü için (kesinlikle katılmanı öneririrm), sonrasında yarışma için flan gidersin. Belki extradan 1 tane daha çıkabilir. Yani Mart,Nisan, Mayıs toplamda max 4 defa diyebilirim eğer işleyişte bir değişiklik yapılmadıysa tabi. Eğer staj flan düşünüyosan staj süresince İstanbuldasın. Başarılar.

 8. Selam,
  Öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Benim de diğer arkadaşlar gibi kafam karışık, gerçekten tam olarak kavrayamadım programın amacını. Staj ve iş imkanları var deniliyor. Senin dediğine göre “staj” düşünürsek İstanbul’da olmamız gerek ama olmayabiliriz de… Bu nasıl olacak? Zaten mülakatları geçince stajyer olmayacak mıyız?
  Ben de panel mülakat için davet edildim. Şu an zaten istediğim alanda (ik) staj yapıyorum.
  Programın insan kaynakları açısından bana kazandıracağı bi şey var mı?
  Bu konuda bir bilgin varsa paylaşır mısın?

  1. Merhaba,
   Aveamasters süreci boyunca(dönem içi) sürekli istanbulda bulunmanıza gerek yok. Maximum 4 defa İstanbulda düzenlenen etkinliklere katılıyorsunuz. Ama staja kabul edildiğinizde staj boyunca İstanbul veya Ankarada olmanız gerekecektir yer tercihinize göre. Program; mühendislik, işletme, pazarlama ve daha birçok alandan öğrencileri kabul ediyor. Kabul edildiğinde sana çok şey katacağını söyleyebilirim. Çok farklı eğitimler ve yarışmalarla kendini geliştirme imkanı buluyorsun. Ayrıca birçok konuda başarı elde etmiş kişilerle bir arada olmanın ve şirketin çalışanlarının deneyimlerinden yararlanmanın sana kazandıracaklarını sen düşün. Teşekkürler.

 9. Mülakattan sonra Staj için tekrar bir eleme süreci mevcut mu? Ayrıca kontenjanların sayısı hakkında bilginiz varmı ?
  Teşekkürler

  1. Kontenjanlar hakkında bilgim yok ama staj için olasılık çok yüksek, iyi çalışmalar.

 10. merhaba..

  öncelikle verdiğin bilgilere teşekkür ederim.. ben tanışma gününe davet edildim.
  internette bakınıyodum onunla ilgili ve motivasyon soruları fln soruluyomuş o nası bişe oluyo?

  1. Tanışma gününde diğer Aveamaster arakdaşlarla tanışıyorsunuz. Süreç hakkında bilgi veriliyor. Gayet eğlenceli bir buluşma oluyor. Mülakat vb. ile ilgili bir işlem yok. Bilginize. Tebrikler. İyi çalışmalar.

 11. Merhaba
  Staja kabul edilenlere herhangi bir ücret ödeniyor mu? Ayrıca İstanbul’un nerelerinde staj yapmak mümkün? Bütün stajyerler teknokentte mi bulunuyor ?

  1. Merhabalar,
   Stajda asgari ücret alıyorsun. Teknik taraftakiler teknoloji merkezinde yapıyor genelde; ama maçka ve güneşlide de yapılıyor. İstanbulda staj yeri konusunda da genel bir soru olmuş. Binlerce yerde staj yapabilirsin. Senin hangi alanda staj yapmak istediğine bağlı. Ar-ge, telekomünikasyon, yazılım şirketi, pazarlama şirketlerinin IT’si, bankaların IT’si vb. birçok yerde yapabilirsin. Kariyer.net’i takip etmen yeterli 😉

 12. Yani Avea da staja kabul edilen birisi için ulaşım konusu aslında asıl sorum.Teknokent’in dışında Maçka ve Güneşli dediniz zaten aldım cevabımı 🙂
  Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

  1. Ulaşım sıkıntı olmuyor merak etme. En uç noktadan 1 saat ;). Ben teşekkür ederim.

 13. Merhaba ben 2012 Aveamaster’a kabul edildim ve perşembe günüde Avea şirket gününe katıldım gerçekten de bahsettiğiniz gibi gayet güzeldi.Benim size şöyle bir sorum olucak ben bilgisayar mühendisliği 3. snf öğrencisiyim ve bu yaz yazılım departmanında staj yapmak istiyorum Avea’da ve Evreka yarışmasına katılmayı da düşünüyorum.Bu aşamalardan geçtikten sonra stajer alınımında büyük bir eleme yapılıyor mu?Yoksa kabul edilme şansımız yüksek mi gerçekten? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

  1. Merhaba, tebrikler öncelikle. Bu aşamalardan sonra çok büyük ihtimal staja kabul edilirsin, hiçbirşey yapmasanda kabul edilebilirsin; ama diğer duruma göre biraz daha düşük ihtimali. Soru için ben teşekkür ederim, başarılar.

 14. Merhaba

  Evreka proje yarışması hakkında biraz bilgi verebilirmisin.Çalışmalara ayırmamız gereken zaman nedir.Daha önce yazılımla uğraşmış olmak bu proje yarışması için yeterli olur mu?6 kişilik gruplar halinde çalışılıyormuş sanırım.Fikirler bu grup içindekilerden mi çıkacak.Yoksa fikri olan mı yarışmaya katılmalı.Şimdiden Teşekkürler

  1. Merhabalar,
   Ben geçen sene Ideavea’ya katılmıştım. Evreka ilkkez bu sene düzenlenecek. Benimde çok iyi bir bilgim yok şu anda. Çalışmalar aşırı vakit almıyordu Ideaveada. Önemli olan kazanç getirebileceğini düşündüğünüz bir fikri pazarlayabilmek ;).Hayata geçirilmesi düşünüldüğünde projenin yazılım sürecinde yazılımcılara ihtiyaç olacaktır mutlaka. Fikrin ne olursa olsun grup halinde hareket edileceği için grup içinden olmalı. Yani sonuç olarak grup odaklı bir çalışma sergilenecek. Neymiş ne değilmiş ilerleyen zamanlarda hep beraber göreceğiz bakalım. İyi akşamlar.

 15. Merhaba

  Staj yaptığınız bölüm ve bilginiz dahilinde diğer bölümler hakkında bilgi verebilirmisiniz?Pazarlama grubunda mı strateji grubunda mı vs?

  1. Merhabalar,

   Teknoloji grubunda Avealabs departmanında stajımı yaptım. Diğer departmanlar hakkında o departmanda staj yapan kişilerle konuşman daha doğru olacaktır . Benim bildiklerim sadece arkadaş grubu içindeyken edindiklerimle sınırlı diğer departmanlar hakkında.

   İyi akşamlar.

 16. Yeni mezun işe alım ve stajyer alımı için mevcut ihtiyaçları aşağıdaki gibi imiş.

  Birini seçmemiz istenmiş ama ilk sıradaki sadece stajyer için.Stajyerlerin staj yapacağı bölümler ile ilgili bilgiyi Avea da alıcaz sanırım.

  Organizasyonel Gelişim Stajyeri / İK Grubu
  Ücretlendirme ve Yan Haklar Uzmanı / İK Grubu
  Müşteri Deneyimi Uzmanı / Pazarlama Grubu
  Yeni Ürün Geliştirme Uzmanı / Strateji Grubu
  Müşteri Analitiği Uzmanı / Pazarlama Grubu
  Cihaz Yönetimi Uzmanı / Pazarlama Grubu

  1. Bildiğim kadarıyla IK vb. departmanlar için o mail gönderilmiş. Teknoloji tarafında da ihtiyaç olacaktır mutlaka.

   1. Organizasyonel Gelişim Stajyeri / İK Grubu nu seçtim.Diğerleri işe alım ile ilgili zaten.Umarım uygun yerlere yönlendirirler.Eğer staj fırsatı yakalayabilirsek

     1. Teşekkürler.Verdiğiniz bilgiler önemliydi.Ben de size hayatınızda başarılar diliyorum 🙂

 17. Merhaba , bende bu yeni dönem aveamasters programına seçildim internet üzerinden bir test yolladılar henüz yapmış değilim. Önce biraz araştırmak istedim:). İlk sorum bu sınav ne kadar önemli bir kriter ve bu sınavda nasıl sorularla karsı karsıya kalıcaz , nelere dikkat etmek lazım, hatırladıgın kadarıyla bıraz ıp ucu ve bılgı verebılırsen sevınırım. Paylaşım için teşekkürler..

  1. Selam Engin,

   Oncelikle masters surecinde basarilar diledigimi belirtmek isterim. Gonderilen her test, anket, kendini ve amaclarini anlattigin yazilar cok onemli. Test icerigi ufak capli sekil, kavram, aritmetik vb. sorulardan olusuyor. (IQ testi benzeri diyebiliriz. Tabi iceriklerde bir degisiklik yapilmadiysa) Ben iki yil once yapmistim bu testi, icerik degistiyse yanlis yonlendirmek istemem. Rahat bir test, bu konuda fazla dusunme 😉

   Tesekkurler, Iyi calismalar…

 18. merhaba, öncelikle vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkürler.
  panel mülakatla ilgili biraz endişeliyim açıkçası, grup içerisinde sivrilmek mi gerekir? mesela daha önce bir bankanın mülakatına katılmıştım ve bir mühendislik öğrencisi gruba hakim olmuştu sonradan onun seçildiğini öğrendim. bu konuda düşüncelerin neler?

  1. Selamlar,

   Böyle birşey söylemek pek doğru olmaz açıkcası. Bir mülakat sonucuna göre hareket farklı bir mülakat içinde şöyle yapayım tutumu pek mantıklı değil gib. Sonuç olarak sizlerin el kol hareketlerinizden mimiklerinize kadar sizleri ifade eden birçok şey var. Karekteriniz, tutumunuz, fikir paylaşımınız, diğer arkadaşlara saygınız, dileyiciliğiniz hepsi birer kriter. Fazla stress yapmadan rahat bir şekilde olduğunuz gibi davranmanızı öneririm.

   Hayırlısı olsun.
   Başarılar…

 19. Merhaba;

  Aveamasters 2013’ün ilk iki aşamasını geçenlerdenim ben de ve yazınız büyük ölçüde bazı konulardaki merakı giderdi, teşekkürler. Ancak sormak istediğim başka şeyler de var süreci daha iyi anlayabilmek için. Ben 2011 mezunuyum ve işe alım süreci ortalama 3-4 ay kadarlık bir süreyi mi kapsıyor? Hangi pozisyonda çalışmaya başlanıyor bir de MT gibi bir pozisyon mu oluyor? Ve son olarak ücretlerle haklar konusunda nasıl Avea? Çok teşekkür ederim.
  Mutlu günler.

  1. Selamlar,

   Sürecin devamında balarılar diliyorum. “Aveamasters = İşe Alım Süreci” dememiz direk olarak doğru olmaz. Aveamasters süreci biraz daha gelişim,eğitim ve kariyer yolunda ustalaşma süreci. Alım süreci duruma göre değişiklik gösterebilir. IK çalışanı değilim, bundan dolayı vereceğim bilgiler biraz daha yüzeysel olacaktır. Birçok departmanda ihtiyaca göre kontenjan açılıyor. Kontenjana göre uygun adaylar değerlendiriliyor ve alımlar gerçekleştiriliyor.

   Tşk
   Tuğrul

 20. Merhaba, ben de aveamasters’ın panel mülakatına davet edildim bugün. Öncelikle faydalı bilgiler için sağolun. Üç şey danışacağım: olumlu olursa bu süreç ne kadar sürüyor? (aveamasters programının kendisi) Bu sürede bir ücret ödüyorlar mı? Hangi lokasyonda oluyor? Teşekkürler şimdiden…

  1. Merhabalar,

   Aveamaster sürecinin bir gelişme süreci olduğunu öncelikle belirtmeliyim. Sürecin olumlu devam etmesi durumunda çeşitli etkinlikler var. Katılıp katılmamak senin elinde zorunlu değil. Katılım durumunda İstanbul dışındaysan 2-3 defa İstanbula gelmen gerekebilir. Genelde Maçka ve Ümraniye lokasyonlarında gerçekleştiriliyor tanışma/yarışma vb. etkinlikler.
   Diğer yandan Avamasters arkadaşların staja kabulleri durumunda staj süreci boyunca ücret ödeniyor. Bu süreç genelde 6 haftalık bir dönemi kapsıyor.

   Umarım açıklayıcı olmuştur.

   Tşk
   Başarılar 😉

 21. Aveamasters 2013′ün 3.aşamasını geçenlerdenim.Mülakata çağrıldım ancak bu konuyla alakalı size birkaç soru sormak istiyorum.Mülakat sırasında avaeda hangi departmanda staj yapmak istediğimiz bize soruluyor mu?Benim üretim ve sorun çözme olarak iki stajım bulunmakta ancak hangi stajın avea için uygun olabileceğinin kararını vermiş değilim.
  Teşekkürler:)

  1. Merhabalar,
   Mülakat içeriği gruptan gruba değişebilir. O konuda birşey diyemem. Staj ve yapacağınız birim için şimdilik erken. Akışına bırakın anı yaşayın, mülakatta başarılı olmanız durumunda detaylı bir şekilde düşünüyor olcaksınız zaten ;).

   Başarılar…

 22. merhaba ben de panel mülakata çağrıldım yazdıklarınızı okudum ve staja evreka yarışmasını kazandıktan sonra mı kabul ediliyorsunuz? bir staj için bu kadar aşama olan bir yer görmemiştim…

  1. Başak Selam,

   Evreka’yı kazandıktan sonra veya Evreka’ya katıldıktan sonra diye ayırmak pek mümkün değil. Staj için Evrekanın sana katkısı olacaktır; ama katılmadığında da kesinlikle staj yapamazsın diye bir şey yok.

   Benim tavsiyem stajı düşünmeden Evreka’ya katılman. Çok farklı vizyonda ve beceride birçok arkadaş edineceğin kesin. Aynı zamanda birlikte çalışmanın vermiş olduğu keyif ve deneyim gerçekten sana çok şey katacaktır.

   Başarılar diliyorum.
   Teşekkürler.

   1. merhaba.
    Benim gibi hali hazırda mezun olmuş olanlar için avea masters nasıl bir yer?
    Ben zaten yeterince staj yaptım.Bu dediğin program proje hazırlama programı mı?
    Ya da öyle değilse ne? Avea’da çalışmak için avea masters’ın rolü nedir? Cevap verirsen sevinirim,çünkü tanışma toplantısına gidip gitmemekte kararsızım.

    1. Merhabalar,
     Tanışma toplantısına gitme konusunda kararsız kalman doğal. Gittiğinde tüm cevaplar ve yeni bir macera seni bekliyor olacak. Burda anlatsam sayfalarca yazabilirim. Sadece görmeni tavsiye ederim. Kafandaki tüm soru işaretleri kaybolacaktır.

     Teşekkürler.

 23. Süreçle alakalı verdiğin bilgilerden dolayı teşekkürler. Bu yıl bu sürece ben de dahil oldum ve panel mülakatını geçtim. AveaMasters’ın tanışma toplantısına çağırıldım. Acaba bu toplantıda neler var, sadece süreci tanıtmak için yapılan bir görüşmemi? Bir de ben İngilizce İşletme öğrencisiyim ve anadal olarak finans-muhasebe dalını seçtim. Panel mülakatında da finans alanında çalışmak istediğimi üstüne basa basa söyledim. Sürece devam etmem durumumda projeler içinde yer alıcam galiba. Finansla ilgili nasıl bir proje olabilir? Ayrıca bu görüşmeye takım elbise tarzı resmi bir kıyafetle mi gitmek gerekli? Teşekkürler

  1. Selamlar,

   Öncelikle tebrik ederim. Toplantıda aslında şu anda kafanı kurcalayan soruların cevabı var diyebiliirm. “Aveamaster nedir?”, “sizler neler yapacaksınız?”, “staj ve işe alım süreci nasıldır?” gibisinden birçok sorunun cevabını yapılan sunum ve soru-cevap kısmında bulabilirsiniz. Gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Ben de en çok neyle gitsem acaba diye düşünmüştüm 🙂 Her türlü gelen oluyor. Fazla abes kaçmadığı sürece rahat ol .

   İyi akşamlar.

 24. Merhaba Tugrul;
  yazilarinin hepsini okudum paylastigin bilgiler icin tesekkurler. Bende panel mulakati gectim ve avea sirket gunune cagirildim. benimde aklimda diger arkadaslar gibi programin tam olarak ne icin olduguna dair sorular vardi hala da tam olarak hepsi gitmis degil. benim sormak istedigim ben zaten su an yuksek lisans mezunuyum panel mulakatta is basvurusu kismini isaretledim. artik bi aveamaster olduguma gore ise alinacagim garanti mi? evreka vs hepsine katilmayi istiyorum ama sanirim ise alim sureci ihtiyaca gore vs degisebiliyor. bu da benim kafami biraz karistiriyor cunku ben aveada calismak istiyorum ve su an iki tane is teklifini geri cevirdim aveamasters secildigim icin. dogru mu yapiyorum yanlis mi bilmiyorum acikcasi.umarim bu surec aylar boyunca surmez cunku askerligimi de tamamladim ben.
  diger sorum sen kirmizi kusak secildikten sonra aveada ise basladin mi? cvbin evet ise hala calisiyormusun ya da ne kadar calistin.
  tesekkurler..

  1. İlker Selam,
   İşe alım süreci Aveamastes programının bir parçası. Diğer yandan aveamasters gününe kesinlikle gitmelisin. Birçok cevabı orada bulacaksın zaten.
   Bana gelince ben stajla başladım, part-time devam ettim, mezun olduğumda da normal düzende çalışmaya başladım. Her iki dönemde de proje vb. etkinlilere katıldım. Kişisel gelişim ve networking açısından insana çok şey katıyor.
   Aklına takılan detaylı sorular olursa direk olarak aveamasters’lara verilen iletişim adresinden de sorabilirsin. Çok daha faydalı ve kesin cevaplar alacaksındır 😉

   Teşekkürler.

 25. Merhaba Tuğrul,

  Bilgiler için çok teşekkür ederim. Özellikle yaptığınız açıklayıcı yorumlar çok faydalı oldu. Ben de aveamasters oldum. İzmir’den Ankara’ya veya İstanbul’a gitmem gerekicek. Sanırım yol masraflarını artık karşılamıyorlar, değil mi? Bundan sonra staj için yüksek ihtimal diyorsunuz. Fakat aveamastersların sayısı, staj yapanların sayısının yaklaşık 5 katı, siz bunu bilgisayar mühendisliği öğrencileri için mi söylediniz? Bir de bundan sonraki staj için elemeler evreka yarışmasına göre mi yapılcak ya da başka etmenler var mı? İlginiz için teşekkür ederim.

  İyi çalışmalar,

  1. Serkan Selam,

   Bende izmir’den gelip gittim. İyikide gelip gitmişim. Şu anda hala yol paraları karşılanıyor mu bilmiyorum. Dilersen direk sizlere verilen iletişim e-mailine bir mail yazabilirsin. Staja alınan sayısı, aveamasters oranı olarak bakma olaya. Kendi gelişimin için bir şeyleri istediğin sürece başarı senin yanında olacaktır. Gerçekten bu böyle.
   Bu arada aveamaster gününe katılmaya çalış. Kafanda tüm harita daha net ortaya çıkacaktır.
   İlgin için ben teşekkür ederim.

   İyi akşamlar.

Comments are closed.