Teknoloji

Tek Bir Tıklamayla Tüm Uygulamaları Kapatmak

Windows ile çalışırken çok sayıda uygulamanın aynı anda açık olması hiç de şaşıracak bir durum değil. İşiniz bittiğinde bu uygulamaları tek tek kapatmak yerine sadece tek bir tıklama ile hepsini aynı anda kapatmak istemez miydiniz? Eğer cevabınız evetse, bu işin en kolay yolunu öğrenmeye hazır olun. Üstelik herhangi bir yazılım veya araç kurmanıza da gerek yok…

Yapmanız gereken aslında çok basit. Öncelikle masaüstünde boş bir alana farenizin sağ tuşuyla tıklayın ve Yeni seçeneğinin altından kısayol satırını seçin. Yeni bir pencere açılacak. Buradaki Öğenin konumunu yazın satırına aşağıdaki komutu girin:

taskkill /F /FI "USERNAME eq kullanıcıİsminiz" /FI "IMAGENAME ne explorer.exe" /FI "IMAGENAME ne dwm.exe"

(Kullanıcı ismi : Bilgisayarınızda kullandığınız isim. Bilgisayarın ismi değil !!! Başlat’ tıklayarak görebilirsiniz !)

Daha sonra İleri düğmesine basın. Yeni ekranda, kısayolunuz için bir isim vermeniz istenecek. Varsayılan isim taskkill.exe. Siz bu ismi dilediğiniz şekide değiştirebilirsiniz. Biz, örnek olarak Kapat ismini verdik. Her şey tamamsa, Son düğmesine basın ve pencereyi kapatın.

Masaüstünde Kapat isimli bir simgenin belirdiğini göreceksiniz. Artık bu simgeye çift tıklayarak, o an açık olan tüm programların saniyesinde kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıdaki kısmın bir bölümü chip.com.tr ‘den alıntıdır. Ama eksik birşeyler var sanki. Tek tıkta kapatacağız; ama  tıklamak içinde bazı işlemler yapmamız gerekecek. Masaüstüne gelmek gibi veya işletim sisteminden kaynaklanan bir sorundan dolayı mouse kilitlendiğinde  tıklama işlemini gerçekleştiremeyip pc başında deli olmak gibi.

Genelde bilgisayara fazla yük bindiğinde mouse kilitleniyor ve bir süre hareket etmiyor . Böyle bir durumla karşılaştığımızda napabiliriz.  Tek tık uygulamamız çalışmayacaktır ! .”CTRL+ALT+DEL”  yapıp uygulamaları tek tek kapatmayı deneyebiliriz. Ama bunu zaten yapıyorduk. Tek tık ile kapatma işlemimizin bir artısı olmalı ki, bu işlemin bir yararı olsun. Yoksa zaten normal bilgisayar kullanımızda sorunları çözmek için kullandığımız bazı küçük yöntemlerimiz var.

İşte böyle bir durum karşısında da tek tık ile uygulamaları kapatma yöntemimizin çalışması için  kısayolumuza bir  tuş kombinasyonu atıyoruz. Böylelikle sadece tıklamayla değil, belirlemiş olduğumuz tuşları kullanarakta uygulamalarımızın tamamını  kapatma imkanı elde etmiş oluyoruz.

Peki kısayola tuş kombinasyonu nasıl atanır ?

Kısayola   “sağ tık–> özellikler –>kısayol tuşu” .  Bundan sonra bir tuşa basmamız yeterli olacaktır. (Kısayol tuşu yazan yere tıklayıp daha sonra tuşa basıyoruz, “yok” ibaresini silmeye flan çalışmayınız 🙂 ) Windows zaten kendisi otomatik olarak “CTRL+ALT” kombinasyonunu bizlere veriyor.  Örneğin kısayol olarak ben  K (Kapat) ‘ yı seçtim. Kısa yol  tuşu yazan yere tıklayıp” K” ya basmam yeterli olacaktır. Böylelikle windows  “CTRL+ALT+K” kombinasyonunu o kısayolu çalıştırmak için atayacaktır.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra “CTRL+ALT+K” kısayol kombinasyonu kullanarak tek tık  yönteminizi sadece tıklayarak değil kısayollarıda kullanarak uygulayabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler 😉 .