Etkinlik

Gençsen Geleceksin 4.0 Ege Üniversitesi (Ekim 2010)

Microsoft ve Turkcell in ortak olarak düzenledikleri  Gençsen Geleceksin 4.0 konferanslar serisi ilk ayağında  Ege Üniversitesindeydi.

İlk olarak sahnede Microsoft tarafı vardı. Microsoft’un yeniliklerinden  ve gelecekte hayata geçirilmesi planlanan  projelerden örnekler sunuldu. Live Messenger 2011, Live Photo Galery 2011 ve İnternet Explorer 9 ile gelen yenilikler  uygulamalı olarak anlatıldı. Bunun dışında imagine cup 2011’e , Silverlight’ a HTML-5’e ve Microsoft’un eğlence dünyasına getirmeye çalıştığı yeniliklere de değinildi.

Microsoft’un ardından bayrağı Turkcell devraldı. Genç fikirlere verilen önemin  ve inovasyonun baz alındığı sunumda staj imkanlarından ve Turkcell’in son dönemlerde çeşitli alanlarda göstermiş olduğu faaliyetlerden bahsedildi.  İletişimin ve iletişim sektörünün getirmiş olduğu imkanların ileride hayatımızı  nasıl etkileyeceği  vurgulandı.

Konferans sonunda  sorular alındı ve ardından bazı katılımcılara çekilişle hediyeleri verildi.

Genel anlamda yukarıdaki planda süregelen konferans,  küçük ses problemleri haricinde gayet güzel, bilgilendirici ve -özellikle WLM 2011 tanıtımıyla-  çok eğlenceliydi.

Bu kadar tanıtımın ve verilen bilgilerin ardından konuyla ilgili fikirlerim veya eleştirilerim yok muydu ?

Olmazmı 🙂 …

WLM 2011 ile birlikte gelen yenilikler  pek hoşuma gitmedi açıkcası. LinkedIN ve facebook sohbet ortamınıda kapsamına alan yeni Messenger  tüm sosyal ağı bünyesinde toplamıştı;  ama hepsini bir yerden yönetme  fikrine pek sıcak bakmıyorum maalesef.  Görünüm olarakta biraz değişen yeni Messenger  er geç zorunlu olarak hayatımıza girecek olsa da, şimdilik eskisine devam 🙂 . Olmadı Linux tabanlı sistemlerde  kullandığımız aMsn ne güne duruyor ya da web Messenger  😉 .

Gelelim  Live Photo Galery 2011’in yeniliklerine. Düzenmele kısmındaki -tamamen amaca yönelik oluşturulmuş-  fotoğraf birleştirme özelliği ilgimi çekmedi değil. Hızlı ve pratik olması küçük çaplı resim/fotoğraf düzenleme işlemlerinde gayet kullanışlı görünüyor. Bu yönden photo galery’i beğendiğimi söyleyebilirm.

İnternet Explorer başlı başına bir fobi aslında bende. Şimdi de i.e 9 çıktı. Bugüne kadar çıkan Explorer sürümlerinde hep bir heves dedikten sonra i.e ‘ den hep vazgeçmiş farklı bir tarayıcı kullanmışımdır. Konferansta gördüğüm ve  kullandığım kadarıyla şunu söyleyebilirm ki, bu defa i.e 9 fikrimi değiştirebilir. Ekran kartını başarılı bir şekilde kullanması, performansındaki artış ve  genel anlamda işe yaramayan bir çok özellikten arınmış kolay kullanımlı arayüz biraz daha çekici görünüyor diğer sürümlerine göre. Umarım yine hayal kırıklığı yaşamam bu konuda…

Microsoft’un eğlence dünyası için yenilikleri oyun dünyasına yönelik.  Daha çok yaşayarak oyna tarzında bir planı hedef edinmiş olan yeni oyun konsolları, kişilerin joy-stick başında oyun oynamasını değil, oyundaki figüranların davranışlarına gerçek hayattaki figürlerle  yön vermesini baz almış. Oynanış bakımından baya eğlenceli  görünen yeni sistem  200 oyunuyla birlikte ileriki zamanlarda piyasada yerini büyük ölçüde edinecek gibi duruyor.

Footbo-city ve gezenzi  turkcell’in  son dönemdeki uygulama alanlarından. Takım kur ,yönet ıvır-zıvır pek hoşuma gitmediğinden footbo-city pek ilgimi çekmedi desem yalan olmaz. Gezenzi’de mobile destek gerektirdiğinden kullanma imkanı bulamadım hala. Umarım bi ara kullanıp yorumlarımı paylaşırım burada 😉 .

Konferans  boyunca edindiğim izlenimler burada son buluyor. Daha sonraki presslerimde görüşmek dileğiyle, Okuduğunuz için teşekkürler 😉 .