Android

Bir Android Uygulamasını İmzalamak

Merhaba arkadaşlar,

Bir uygulamayı yazdığımızda ham haliyle farklı cihazlara yüklemek mümkün olmuyor. Emülatör veya debug ettiğimiz cihaz üzerinde çalıştırırken yüklenme esnasında zaten imzalandığından bir sıkıntı  ile  karşılaşmıyoruz; fakat güvenlik açısından farklı cihazlar için uygulamamızı imzalamamız gerekecektir. Bu şekilde bir yöntem izlenmeseydi; ne olduğu, nerden geldiği bilinmeyen tonlarca uygulama mobil cihazlarımızda yer edinirdi.

Şunu söylemeliyimki, bir android uygulamasını imzalamak diğer mobil işletim sistemleri için yazılan uygulamaları imzalamaya göre daha esnek. Nokia veya iPhone için yazdığınız bir uygulamayı imzalayabilmek için şirket tarafından sizlere verilen sertifikayı kullanmanız gerekecektir. Bir android uygulamasını imzalarken ise böyle bir sertifikaya gerek kalmadan kişisel olarak verileri girmemiz yeterli olcaktır.

Daha önce anlatmış olduğum celcius-fahrenheit uygulaması üzerinde bir android uygulamasının nasıl imzalandığını anlatacağım. İmzalama sırasında direk olarak Sdk’nın aracını kullandım. Daha basit yollarla yapmak istediğimi yapmak varken, komut satırlarıyla uğraşıp olayı dallandırıp budaklandırmanın anlamı olmadığını düşünüyorum. 😉 Aşağıdaki adımları takip ederek uygulamamızı imzalayabiliriz. 😉


1. Proje Sağ Tık>Android Tools > Export Signed Application Package

2. Export etmek istediğimiz projeyi seçelim ve “next” diyelim. (Zaten proje üzerinde bir export işlemi gerçekleştirdiğimiz için proje seçili olarak gelecektir.)

3. Bizlere  daha önce oluşturmuş olduğumuz bir keystore kullanarak mı, yoksa yeni bir keystore oluşturarak mı imzalama yapmak istediğimizi soracaktır. İlkkez imzalayacağımız  için yenisini oluşturmasını isteyelim. Daha sonra varolanları kullanırız . 😉

  

4. İlgili alanları doğru bir şekilde dolduralım ve “Next” diyelim. Kırmızı alan içine almış olduğum bilgileri girmek uygulamayı imzalayabilmek için yeterli olacaktır; fakat diğer alanlarıda doğru bir şekilde doldurmanız çok daha iyi olacaktır.

5. İmzalı .apk dosyasını nereye kaydetmek istediğimizi seçiyoruz ve finish diyerek imzalama işlemini gerçekleştiriyoruz. Ben herzaman keystore ile aynı dizine kaydetmesini istiyorum; ama farklı bir dizine kaydettiğimizde de uygulamamızı imzalayabiliyoruz .

6. Uygulamamızı imzalama işlemini tamamladık. Celc_fahr.apk dosyamızı artık dilediğimiz gibi paylaşabiliriz. 😉

Okuduğunuz için teşekkürler. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana .

Görüşmek üzere. 😉
4 Comments

Comments are closed.