Android

Android İçin İlk Uygulama

Herkese selamlar,

Bugün sizlere android uygulama projesi nasıl oluşturulduğunu, emülatör ve gerçek cihaz üzerinde çalıştırılmasından bahsedeceğim. Daha önce bir android uygulaması geliştirebilmek için gereken yazılımları ve sisteme nasıl kurulacağını anlatmıştım. Dileyen arkadaşlar o yazım  buradan ulaşabilirler.

Projeye başlamadan önce  sizlere tavsiyem;  jdk, sdk kurulumlarından  ve referanslarının doğru bir şekilde ayarlandığından  emin olmanız.  Aksi taktirde sorunlarla karşılaşabilirsiniz.


Android Projesi Oluşturmak ve Çalıştırmak

1. File > New > Project  seçeneğine tıklıyoruz.

2. Açılan proje sihirbazından Android Menüsü altındaki Android Project seçeneğini seçiyor ve Next butonuna tıklıyoruz.

 

3. Projemize bir isim verelim ve Android Platformunu belirleyelim.  Android platformu, gerçek cihazlarda ve emülatörde projenin çalışabilmesi açısından çok önemlidir. Nitekim yapmış olduğumuz proje eğer cihazımızın/emülatörümüzün sahip olduğu platform tarafından desteklenmiyor ise çalışmayacaktır.

Belirli ayarları yaptıktan sonra sayfayı biraz yukarı kaydırarak  kaynak dosyalarının tutulacağı paketi belirleyelim ve “Finish” butonuna tıklayarak proje açma işlemimizi tamamlamış olalım. Seçmiş olduğumuz kriterlere göre atanan SDK versiyonu ve proje adını otomatik olarak doldurulmuş olarak göreceksiniz.

4. Proje oluşturma işlemlerimiz tamamlandıktan sonra “Package Explorer” ı aşağıdaki gibi göreceksiniz. Bundan sonra yapmamız gereken hiçbir şeye dokunmadan projemizi çalıştırmak.

 5. Menünün hemen altında yer alan  run butonuna tıklıyoruz. Daha sonra gelen pencereden “Android Application” seçeneğini işaretleyerek projemizi çalıştırıyoruz.

Ya da direk olarak projemize  Sağ Tık > Run As > Android Application işlemini gerçekleştirerek projemizi çalıştırabiliriz. Merak eden  arkadaşlar Run Configuration seçeneğinden daha gelişmiş çalıştırma ayarları belirleyebilirler.

 

7.  Projemizi çalıştırdıktan sonra biraz beklememiz gerekecektir. Emülatörü ilkkez açacağımız için bu bekleme  açık haldeyken uygulamaları çalıştırmaya göre biraz daha uzun olacaktır. Bir süre sonra aşağıdaki ekranı göreceğiz.


En son olarak kilidini açalım ve sonra birkaç saniye içinde uygulamamızın çalışmış hali aşağıdaki gibi karşımıza gelmesini bekleyelim.

Böylece ilk uygulamamızı ham haliyle emülatör üzerinde gerçekleştirmiş olduk arkadaşlar.

Durun daha bitmedi 🙂 . Emülatörün kullanımı gerçek bir cihaz kadar pratik ve rahat olmayacaktır. Bundan dolayı  Android işletim sistemine sahip bir cihaz üzerinde usb bağlantısıyla uygulamaları çalıştırmayı ve debug etmeyi şiddetle öneriyorum. Eğer bir android cihaza sahipseniz yapmanız gereken tek şey usb ile bilgisayarınıza cihazı bağlamak ve aynı işlemleri uygulamak. Emülatör açık iken projenizi çalıştırmak istediğinizde sizlere emülatörde veya android cihazınızda uygulamayı çalıştırmayı isteyip istemediğinizi soracaktır. Aşağıdaki ekran alıntısında görebilirsiniz. Cihazınızı seçerek çok daha rahat edebilirsiniz 😉 Eğer emülatörü açmadan android cihazınız bilgisayara bağlıyken direk projenizi çalıştırırsanız,  android cihazınıza uygulama yüklenecek ve çalışacaktır.

.

İlk uygulamamız şimdi bitti 🙂 .İleriki zamanlarda detaylı olarak görsel öğeler, çeşitli api kullanımı vb.  içeren uygulamalarla ilgili yazılarım olacak.

Umarım  paylaşımlarım sizlere faydalı olur. İlk uygulamanızı tebrik ediyorum. Okuduğunuz için çok teşekkürler .

Görüşmek üzere 😉