Kariyer, Yazılım

Tez Mi Yazıyoruz?

Günler geçiyor geçiyor geçiyor…

Olay neydi, olay neydi, olay neydiii, heh master tezi. Şimdi dostlar ben tez yazmaya başladım bu dönem. İçinde mikroservis, antipattern, metric flan etiketlerinin geçtiği bir tez konum var. Duruma göre ileride değiştirebiliyormuşuz mu gibi mi?!?

TezZzz, her ne kadar ders yok bir şey yok sadece tez havasında takılsamda döküman okumak ve birçok açık kaynaklı projeyi indirip amacım doğrultusunda çalışmalar yapmak biraz da benim kendime koyduğum süre kısıtlarından dolayı bu gece olduğu gibi bazı gecelerde de uyku düzenimde radikal kararlar aldıran bir başyapıt haline dönüşür oldu. Üç iki bir olmayan sırrımı veriyorum, en ideal çalışma 04:00-08:00 saatleri arası, orta şekerli olanı ise 01:00-03:30 arası bir saat öncesinde uykudan uyanmak şartı ile oluyor. Ben bu saatlerde gereğinden fazla dinç olursam uyandıktan sonra bu kısa zaman diliminde iki günlük üretkenlik elde ediyorum bana göre. Verimlilik önemli.

Çok çalışmak(!) abartılmış bir erdem miydi, ki, acaba ?

Go go go…

Ne Seçtim Ki?

Yüksek lisans tez konusu hemen seçilemiyormuş onu gördüm. Yayın durumu, piyasaya uygun akademik çalışılabilir flan flan. Benim kafamda iki konu vardı; bunlardan biri daha önce de kişisel olarak çalışmalarda bulunduğum sosyal mecralarda sentiment analizi, diğeri ise hem yaklaşımını beğendiğim hem de işimle alakalı olduğundan mikroservis mimarileri, antipattern detection flan flan fazla uzatmadan.

Şıp diye olmamak ve haftada okulu iki üç defa ziyaret etmek şartıyla, hocaların uygunluk durumu, çalışma alanları, konunun yüksek lisans kapsamına uygunluğu derken ikincide karar kılmayı başardık.

Nasıl Başladık ve Devam Ediyoruz?

Hocayla anlaşma sonrasında, yaptığımız ilk fiili hareket bitbucket üzerinden bir takım kurup bir git repo oluşturmak oldu. Ondan sonrası repoda döküman havuzu oluşturmak. Ayrıca README.md dosyasında tezin ilerleme sürecini, haftalık hedefleri ve kafamızda oluşmaya başlayan tez konu akışını koyduk ki, her açtığımızda nerdeyiz sınırlarımızı bilelim önümüzü görelim. Kesinlikle tavsiye ederim, direk bir git repoyu değil sadece, ortak çalışılabilecek her tür flatformu. İletişimi ve paylaşımı kolaylaştırıyor.

Tam Şu Anda Keyifler?

Sürenin yarısını ballı kış çayı yapacağım, ters paketlenen Probis’imi açacağım ve yazıyı yayınlayacağım diye yedim mi desem, zaten planlamışmıydım süreyi desem bilemedim. Neyse, bunlar faso fiso.

Teknik olarak şu anda static code parserlarla ilgili birkaç kütüphaneyi projeye uyarlamaya çalışıyorum. JavaParser güzel bakınız. Gıdım gıdım ilerleme var, her an bir sıçrama bende bekliyorum. Ayrıca parametrik bir konfigürasyon olayını ve projeye nasıl yedireceğimi mimari olarak çizeceğim sanırım birazdan saman kağıtlı, deri görünümlü kaplamaya sahip çizgisiz defterime mürekkep sızdıran siyah pilot bir kalemle. Bir şeyleri çizmeden bir şeyler bazen çok yavan oluyor, hem de çok. Sonucunda “Refactoring Sezonuna Hoş Geldiniz” tabelasını görmeme az kaldı, çok az.

O zaman başlayalım.

İlk 15 saniye önem arz eder 🙂

C yaa!