Yazılım

Kullanmaya Doyamayacağınız Bir Framework, Primefaces :)

Primefaces
Primefaces

Merhabalar Arkadaşlar,

Başlıktan da anlaşılacağı üzere son dönemlerin en başarılı frameworklerinden biri olan PrimeFaces‘ten bahsedeceğim  bugün biraz. Uzun zamandır gelişmelerini takip ettiğim ve kullandığım bir framework.

PrimeFaces şu anda bütün Dünya’da beğeni toplamış ve Türklerin işin başında olduğu bir çalışmanın ürünü ve sürekli gelişmeye devam ediyor. JSF ve JQuery’nin gelişmiş ve birçok manuel işlemin basitleştirilmiş hali gibi düşünebilirsiniz. Böyle bir framework’ün beğeni kazanmasının en önemli sebepleri arasında hiç şüphesiz  basit olması, kullanışlı olması ve framework üzerinde hata(bug) oranının çok az olması geliyor. Görsel keyfine hiç değinmiyorum.  Tek kelimeyle  geliştirme süresi/performans olarak süper diyebiliriz. Mobil alandaki desteği de mükemmel ötesi.  Şu anda geliştirmeye açık tarafları çok. Fakat piyasadaki en başarılı framework benim için.

Diğer yandan Gelitiriciler için web sayfasındaki sadecelik ve kullanım örnekleri, sizlere destek işte budur dedirtiyor, en azından benim için öyle.

Benim gibi daha önce  herhangi bir framework kullanmadan geliştirme deneyimi yaşamış, struts ve türevleriyle çalışmış, diğer  yandan görsel dizayn ve binding işlemleriyle günlerinizi harcamış iseniz, bu framework’ün faydalarını ve size kazandıracaklarını çok daha iyi anlayacağınızı umuyorum.  Framework ve kullanım deneyimlerimle ilgili yazıları ileriki zamanlarda paylaşmaya çalışacağım. Şimdilik sağlıcakla kalın.

 

Geliştirmelerinizde destek alabileceğiniz bazı linkler aşağıdadır,  keyifli geliştirmeler 😉

Web Sitesi : http://www.primefaces.org/

Twitter Hesabı : https://twitter.com/primefaces

Temalarınız için ThemeRoller : http://ui-dev.jquery.com/themeroller/